HIGHLIGHTS


ତଲାବିରା କୋଇଲା ଖଣି : ବଳପୂର୍ବକ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀଙ୍କୁ ଘଉଡ଼ାଇଲା ପୋଲିସ

Laxmikanta Nath 2020-02-13 19:39:01    STATE 1719
ତଲାବିରା କୋଇଲା ଖଣି : ବଳପୂର୍ବକ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀଙ୍କୁ ଘଉଡ଼ାଇଲା ପୋଲିସ
ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସମ୍ବଲପୁର ରେଙ୍ଗାଲି ତହସିଲ ତଲାବିରା କୋଇଲା ଖଣି ୧ ଓ ୨ରେ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି । କୋଇଲା ଖଣିରେ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ବସିଥିବା ବେଳେ ଗୁରୁବାର ସକାଳ ୮ଟାରେ ପୋଲିସ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ପରେ ବଳପୂର୍ବକ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଉଠାଇ ପୋଲିସ ଗାଡିରେ ବସାଇବା ସହ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଠେଲାପେଲା ଓ ମାରପିଟ୍‌ କରି ଘଉଡାଇଥିଲା। ଆନ୍ଦୋଳନ ସ୍ଥାନରେ ଲାଗିଥିବା ଟେଣ୍ଟ୍‌ ଓ ସାଉଣ୍ଡ ସିଷ୍ଟମକୁ ଫୋପାଡି ଦେଇଥିଲା। ଏହାସହ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଓ ବୀରସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏଙ୍କ ପ୍ରତିଛବିକୁ ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲା। ତେବେ ପୋଲିସ ସମସ୍ତଙ୍କ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ଜବତ କରିନେଇଥିବା ବେଳେ ପ୍ରାୟ ୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ନେଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।








Related News

State

ଶେଷରେ ବାଦବିବାଦର ଅନ୍ତ ଘଟିଲା... ଜନ୍ମ ମାଟିରେ ସ୍ଥାପିତ ହେବ ଡ଼ଃ ମହତାବଙ୍କ ପ୍ରତିମୃର୍ତ୍ତୀ
Laxmikanta Nath 2020-02-26 20:48:28
ଭଦ୍ରକ, ୨୬/୦୨ : ଭାରତ ସ୍ୱାଧିନତା ଇତିହାସର ଇତିହାସ ପୃଷ୍ଠାରେ ନିଜର ପ୍ରଗତିଶୀଳ ଚିନ୍ତାଧାରା ଓ କାର୍ଯ୍ୟପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ସହ ଓଡ଼ିଶା ଓ ଓଡ଼ିଆବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ବ ଓ ଗୌରବର ବାର୍ତ୍ତା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ସେହି ପ୍ରବାଦ ପୁରୁଷ ଓ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ପୂଜ୍ୟ ଉତ୍କଳକେଶରୀ ଡ଼ଃ ହରେକୃଷ୍ଣ ମହତାବଙ୍କ ନିଜ ଜନ୍ମସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷାଧିକ କାଳ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ସବୁ ବାଦ ବିବାଦର ଅନ୍ତ ଘଟି ଶେଷରେ ସ୍ଥାପିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ତାଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତୀ । ଖବରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ: ଉପଜିଲାପାଳ ପୀତାମ୍ବର ସାମଲଙ୍କ ଆବାସିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ବିଧାୟକ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ସାମଲ ଓ ସାଂସଦ ମଂଜୁଲତା ମଣ୍ଡଳଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ମହତାବ ସ୍ମାରକୀ ପରିଷଦର କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଗହଣରେ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷିତ ହୋଇଯାଇଛି । ପୂର୍ବ ବିବାଦର ଅନ୍ତ ଘଟିବା ସହ ଆଗରପଡ଼ାସ୍ଥ କୁଆଁସମଢିଆ ଛକରେ ଡ଼ଃ ମହତାବଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତୀ ସ୍ଥାପନା କରାଯିବାର ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି । ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତୀ ସ୍ଥାପନା ଜାଗାରେ ଥିବା ସବଷ୍ଟେସନକୁ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ଅନ୍ୟତ୍ର ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯିବା ପରେ ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତୀ ସ୍ଥାପନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ କରିବାକୁ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତି ହେବାସହ କୁଆଁସମଢିଆରୁ ଅଣିଜୋ ,କାଉପୁର ଦେଇ ଭଦ୍ରକକୁ ଯୋଗକରୁଥିବା ନବନିର୍ମିତ ରାସ୍ତାକୁ ‘ମହତାବ ମାର୍ଗ’ ନାମରେ ନାମିତ କରାଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତି ହୋଇଥିବାର ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଉକ୍ତ ବୈଠକରେ ନେସ୍କୋ ଅଧିକ୍ଷଣ ଯନ୍ତ୍ରୀ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ,ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ରଶ୍ମି ବେହେରା,ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଅମୀୟ ନାୟକ,ବନ୍ତ ତହସିଲଦାର,ବିଡ଼ିଓ ରେବିକା ବେଲୁଙ୍ଗ ଙ୍କ ସମେତ ମହତାବ ସ୍ମାରକୀ ପରିଷଦ ସଭାପତି ପ୍ରଫେସର ଡ଼ ସନାତନ ମହାନ୍ତି ,ସମ୍ପାଦକ ଡ଼ ଭାଗବତ ତ୍ରିପାଠୀ,କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ବିଜୟ ମହାନ୍ତି, ବିଚିତ୍ରାନନ୍ଦ ମହାନ୍ତି,ସଭ୍ୟ ଡ଼ ସୁଧାଂଶୁଶେଖର ନାୟକ,ପଦ୍ମନ ରାୟ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଏଠାରେ ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି: ଭଦ୍ରକ ମହତାବ ସ୍ମାରକୀ ପରିଷଦ ଓ ଆଗରପଡ଼ା କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ କମିଟି ସହଯୋଗରେ ପ୍ରାୟ ୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ସାଡେ ୯ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚତାର ମହତାବଙ୍କର ଏକ ପୂର୍ଣ୍ଣାୟବ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତୀ ତାଙ୍କର ୧୧୯ତମ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକ ଅବସରରେ ସ୍ଥାନୀୟ କଲେଜ ଛକ ଠାରେ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିଲା ଓ ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ୨୦୧୮ ନଭେମ୍ବର ୪ ତାରିଖ ସଂଧ୍ୟାରେ ଏହାର ପାଦ ପୂଜନ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ ଅତିରିକ୍ତ ତହସିଲଦାର ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ ସହାୟତାରେ ଆସି ବିଭାଗୀୟ ଅନୁମତି ନଥିବା ଦର୍ଶାଇ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବନ୍ଦ କରିଥିଲେ । ପରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନେ ଭେଟିଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ସେ ଅନୁମତି ଦେଇ ନଥିଲେ । ଯଦ୍ୱାରା ମହତାବ ପ୍ରେମୀମାନଙ୍କ ମହଲରେ ଗଭୀର ଅସନ୍ତୋଷ ଭାବ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା ଓ ପର ମୁହୁର୍ତ୍ତରେ ସ୍ଥାନୀୟ କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ ସଭାପତି ଇଂ ମଧୁସୂଦନ ସାହୁଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସଭାରେ ବିଜେପି ଜିଲ୍ଲା ସଭାପତି ବଦ୍ରିନାରାୟଣ ଧଳ, କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରଦିପ୍ତ ବିଶ୍ୱାଳ, କୃଷକ ମୋର୍ଚ୍ଚା ଉପସଭାପତି ରଥ ବେହେରା, ମହତାବ ମଣ୍ଡଳ ସଭାପତି ଗୋପାଳକୃଷ୍ଣ ଦାଶ, ପୂର୍ବତନ ସରପଂଚ ଗଂଗାଧର ପତି, ଲାଲା ସ୍ୱାଇଁ, ରୀତା ବେହେରା, ଅଶୋକ ପରିଡ଼ା,ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ସିଂହ,ସୁବାଶ ଦାସ, ଅରୂପ ଧଡ଼ା ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇ ଡ଼ ମହତାବଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତୀ ସ୍ଥାପନକୁ ବିରୋଧ କରିବା ଅର୍ଥ ଓଡ଼ିଶାକୁ ବିରୋଧ କରିବା ସଙ୍ଗେ ସମାନ ଓ ରାଜନୈତିକ ଅଭିସନ୍ଧି ରଖାଯାଇ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଉକ୍ତ ସଭାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିିଥିଲେ ଏବଂ ସେତେବେଳେ ପ୍ରଶାସନର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି କୁ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ସମେତ ରାଜନେତା ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ, ଅନନ୍ତ ପ୍ରସାଦ ସେଠୀ, ନଳିନୀ ମହାନ୍ତି , ବଦ୍ରି ନାରାୟଣ ଧଳ ଏବଂ ଖାରବେଳ ସ୍ୱାଇଁ ପ୍ରମୁଖ ମହତାବଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତୀ ସ୍ଥାପନ କୁ ପ୍ରଶାସନ ବନ୍ଦ କରିବା ଘଟଣା କୁ ନେଇ ବିରୋଧାଚରଣ କରିଥିଲେ । ଯାହାକି ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଦେଉଥିବା ବିବୃତିରୁ ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା । ପରେ ନବୀନ ସରକାରଙ୍କ ୪ର୍ଥ ପାଳିରେ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସଚିବାଳୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତୀ ଚୟନ କମିଟିର ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ଓ ସେଥିରେ ମହତାବଙ୍କ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତୀ ଆଗରପଡ଼ା ଠାରେ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିବାର ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା । ଇତି ମଧ୍ୟରେ ବର୍ଷାଧିକ କାଳ ବିତଯାଇଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଡ଼ ମହତାବଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତୀ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇନପାରିବା ସରକାରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟପନ୍ଥା ଭପରେ ଅଙ୍ଗୁଳି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କରିବା ସହ ମହତାବ ପ୍ରେମୀଙ୍କ ମନରେ ଘୋର ଆଘାତ ସୃଷ୍ଟି କରି ଆସୁଥିଲା ।
ଓଡ଼ଙ୍ଗ ଡି଼ଷ୍ଟ୍ରବ୍ୟୁଟାରୀ ପାଣିପଂଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ
Laxmikanta Nath 2020-02-26 20:47:32
ଭଦ୍ରକ, ୨୬/୦୨ : ବିଦ୍ୟାଧରପୁର ଉପଖଣ୍ଡ ଅଧିନସ୍ଥ ଆଗରପଡ଼ା ଶାଖା ଖଣ୍ଡ ପାଣି ପଂଚାୟତର ୩ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ଆଜି ଶାନ୍ତି ଶୃଙ୍ଖଳା ସହ ଶେଷ ହୋଇଛି । ୟୁନିଟ-୧୮ ମା’ ମଙ୍ଗଳା କମିଟିର ସଭ୍ୟ ଭାବେ ପଂଚାନନ ସେଠୀ , ବାବାଜୀ ବେହେରା, ଧନେଶ୍ୱର ବେହେରା, ଗିରିଧାରୀ ସାହୁ, ବଳରାମ ରାଉତ, ସୋମନାଥ ପତି, କୃପାସିନ୍ଧୁ ପାଣିଗ୍ରାହୀ, ରଂଜିତ ପାଣିଗ୍ରାହୀ, ପ୍ରାଣକୃଷ୍ଣ ପଣ୍ଡା, ସୁଶାନ୍ତ ବେହେରା, ହରିହର ସେଠୀ, ନାରାୟଣ ରାଉତ, ହରିହର ମହାନ୍ତି, ଭାସ୍କର ଜେନା, ଗୌରହରି ଜେନା, ଭାଗୀରଥି ପାଢୀ, ସୁରେନ୍ଦ୍ର ମୋହନ ପଣ୍ଡା, ପିତାମ୍ବର ଦାସ, ଘନଶ୍ୟାମ ଘଡ଼େଇ, ଜାନକୀ ବଲ୍ଲଭ ପଣ୍ଡା, ଦୟାନିଧି ପଣ୍ଡା, ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପଣ୍ଡା, ସତ୍ୟଭାମା ମହାନ୍ତି, ଜୋତ୍ସାରାଣୀ ପତି, କୁନ୍ତଳା ରାଉତ, ସୁଶିଳା ଧଳ, ମାଳତି ରାଉତ ପ୍ରମୁଖ ସଭ୍ୟ ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେହିପରି ୟୁନିଟ-୧୪ ଉତ୍କଳ ପାଣି ପଂଚାୟତର ଚକ କମିଟି ସଭ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଶେଷ ହୋଇଛି । ଆଗରପଡ଼ା ଜଳ ସେଚନ ବିଭାଗ କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଉମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ନାୟକଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଏହି ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।
ସ୍ୱାଧିନତାର ୭୨ବର୍ଷ ପରେ ଭଲ ରାସ୍ତା ଟିଏ ନାହିଁ
Laxmikanta Nath 2020-02-26 20:46:52
ଭଦ୍ରକ, ୨୬/୦୨ : ଦେଶ ସ୍ୱାଧିନତାର ୭୨ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ କାଦବରାଙ୍ଗ ପଞ୍ଚାୟତ ଅର୍ନ୍ତଗତ ସୁଆଁପଦା କୁ ଆଜିଯାଏ ଭଲ ରାସ୍ତାଟିଏ ନିର୍ମାଣ ହୋଇପାରି ନାହିଁ । ପୁରପଲ୍ଲୀଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସହର ବଜାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଆଡ଼େ କଙ୍କ୍ରିଟ ରାସ୍ତା ଉପରେ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ହେଉଥିବା ବେଳେ ରାଜନୈତିକ ଆକ୍ରୋଶ ରୁ ଏହି ଗାଁ ରାସ୍ତାଟି ଆଜିଯାଏ ମାଟି ରାସ୍ତା ହୋଇ ରହିଯାଇଛି । ବିଶେଷ କରି ବର୍ଷା ଦିନେ ଏହି ରାସ୍ତା ଦେଇ ଯିବା ଆଦୌ ସମ୍ଭବପର ହୋଇନଥାଏ । ରାସ୍ତା ସାରା ହିଡ଼ ଯୋଗୁଁ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦିନରେ ଖାଲିପାଦରେ ଯିବା କାଠିକର ପାଠ ହୋଇପଡ଼େ । କେବଳ ରାସ୍ତା ଦୂରାବସ୍ଥା ପାଇଁ ଦମକଳ କିମ୍ବା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ପରି ଜରୁରୀ ସେବା ଏହି ଗାଁ ଲୋକେ ଠିକଭାବେ ପାଇପାରନ୍ତି ନାହିଁ । ଅଧିକ ରାସ୍ତା କେନାଲ ବନ୍ଧ ଦେଇ ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ବଜାରକୁ ଆସୁଛନ୍ତି । ଏହି ଗାଁରେ ପାଖାପାଖି ୧ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ବସବାସ କରିଥାନ୍ତି । ଏମିତିକି ଏଠାରେ ଥିବା ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ିକେନ୍ଦ୍ର ଓ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲ କୁ ପିଲାମାନେ ଆସିବାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି । ତୁରନ୍ତ ଏଥିପ୍ରତି ବିଭାଗୀୟ ଉଚ୍ଚ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ ଗ୍ରାମବାସୀମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଦାବି ହେଉଛି । ବନ୍ତ ବ୍ଲକ ବଡ଼ବର୍ଚ୍ଚିକୟାଁ ପଞ୍ଚାୟତ ସ୍ଥିତ ବିସଲକଣା ଗାଁ ଅର୍ନ୍ତଗତ ଚାପୁଂଡ଼ିଆ ସାହି ସ୍ୱାଧିନତାର ୭୨ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ଓ ଲୋକପ୍ରତିନିଧିମାନଙ୍କ ନଜର ଆଡ଼ୁଆଳରେ ରହିଯାଇଛି । ଏହି ସାହି କୁ ଆଜିଯାଏ ଭଲ ରାସ୍ତାଟିଏ ନିର୍ମାଣ ହୋଇନପାରିବା ବଡ ଦୁôôଃଖ ଓ ଅନୁତାପର ବିଷୟ ଅଟେ । ଭଲ ରାସ୍ତାଟିଏ ନଥିବାରୁ ଲୋକମାନେ ନାନାଦି ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ମଧ୍ୟରେ ଗତି କରୁଛନ୍ତି । ଏଠାରେ ପାଖାପାଖି ଶହେ ଲୋକ ବସବାସ କରନ୍ତି । ସେଥିରୁ ୬୮ ଜଣ ଭୋଟର ଅଟନ୍ତି । ଛୋଟ ଛୋଟ କୋମଳମତୀ ପିଲାମାନେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାକୁ ସ୍କୁଲ,କଲେଜ କିମ୍ବା ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଆସିବା ପାଇଁ ନାନାଦି ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ଆଗରପଡ଼ା-ଭଦ୍ରକ ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାକୁ ଏହି ରାସ୍ତା ଟି ସଂଯୋଗ କରୁଛି । ଖାଲଖମାରେ ଭର୍ତ୍ତି ଏହି ରାସ୍ତାଟି ଅତି ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ଥିବାରୁ ସାଇକେଲଟିଏ ମଧ୍ୟ ସୁବିଧା ଭାବେ ଯାଆଆସ କରିପାରିନଥାଏ । ବର୍ଷାଦିନରେ ଏହି ରାସ୍ତା ଦେଇ ଯିବା ଆଦୌ ସମ୍ଭବପର ହୋଇପାରିନଥାଏ । ରାସ୍ତା ସାରା କାଦୁଅ ପଚପଚ ହେବାଦ୍ୱାରା ଖାଲିପାଦରେ ଯିବା ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭବପର ହୋଇପାରିନଥାଏ । ରାତିରେ ଏହି ରାସ୍ତାରେ ଯିବା ଅର୍ଥ ମରଣକୁ ଡ଼ାକିବା । ଏହି ପରି ଅବସ୍ଥାରେ ଗାଁ ଲୋକମାନେ ଯାଆଆସ କରୁଛନ୍ତି । ସବୁ ସାହିକୁ କଂକ୍ରିଟ ରାସ୍ତା ହେଉଛି ବୋଲି ସରକାର ଡ଼ିଣ୍ଡିମ ପିଟୁଥିବା ବେଳେ ବିସଲକଣା ଗାଁ ଅର୍ନ୍ତଗତ ଚାପୁଂଡ଼ିଆ ସାହି ରାସ୍ତାରେ ମୋରମ ମୁଠାଏ ପଡ଼ିପାରୁନାହିଁ । ଗତ ୧୯୯୫-୯୬ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଏହି ରାସ୍ତାରେ ବିଧାୟକଙ୍କ ପାଣ୍ଠିରୁ ମୋରମ ବିଛାଯାଇଥିଲା । ସେହି ଦିନ ଠାରୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ରାସ୍ତା ଉପରେ କାହାର ନଜର ପଡ଼ି ନଥିବାର ସାହି ବାସୀନ୍ଦାମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ତୁରନ୍ତ ଏଥିପ୍ରତି ବିଭାଗୀୟ ଉଚ୍ଚ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ ପ୍ରମୁଖ ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।
ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣ ନୋଡାଲ ସ୍କୁଲର ବାର୍ଷିକ କ୍ରୀଡା ଉତ୍ସବ
Laxmikanta Nath 2020-02-26 20:45:47
ଭଦ୍ରକ, ୨୬/୦୨ : ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ତିହିଡି ବ୍ଲକ ସାହାପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧିନ ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣ ନୋଡାଲ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ବାର୍ଷିକ କ୍ରୀଡା ଉତ୍ସବ ମଙ୍ଗଳବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଭାଗିରଥି ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପୌରୋହିତ୍ୟରେ ଆୟୋଜିତ ଉତ୍ସବର ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ ଚକ୍ରଧର ମଲିକ, ମୁଖ୍ୟ ବକ୍ତାଭାବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଓ ରାଜ୍ୟପାଳ ପୁରସ୍କାରପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ପ୍ରଣବ କୁମାର ସାହୁ, ସମ୍ମାନୀତ ଅତିଥିଭାବେ ଅତିରିକ୍ତ ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ ଅନିଲ କୁମାର ନାୟକ, ରାଜ୍ୟ ସାଧନ ସଂଯୋଜକ ସରୋଜ ଚନ୍ଦ୍ର ଦାସ, ଆଞ୍ଚଳିକ ସାଧନ ସଂଯୋଜକ ଅଜୟ କୁମାର ସାହୁ, ଶିକ୍ଷାବିତ ସୁବାଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଦାସ ଓ ସମାଜସେବୀ ସାଇକେଲ ଯୋଗେ ଭାରତ ଭ୍ରମଣକାରୀ ତ୍ରିଲୋଚନ ମହାଳିକ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ । ଏହି ଅବସରରେ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରାଚୀର ପତ୍ରିକା “ଠୁକୁଲୁ” ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିସହ ଅତିଥିମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନବୋନ୍ୱେଷ ଗ୍ରାମୀଣ କର୍ମଶାଳା ପରିଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବର୍ଯ୍ୟବସ୍ତୁ ଦ୍ୱାରା କାଗଜ ଠୁଙ୍ଗା ଓ ଗୃହ ଉପକରଣ ସାମଗ୍ରୀ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିବା ନେଇ ବେଶ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇଥିଲା । ନାଚ, ଗୀତ, ଚିତ୍ରାଙ୍କନ, ଅଙ୍କ ଦୌଡ, ବେଙ୍ଗ ଡିଆଁ ଆଦି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ କୃତୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ମାନପତ୍ର ସହିତ ଟ୍ରଫି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ପରିଚାଳନା କମିଟିର ସଭାପତି ହେମନ୍ତ ବେହେରା, ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାଭୋଇ, ସୁବାଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଦାସ, ମନୋଜ ମହାକୁଡ, ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନ ମହାକୁଡ, ଶରତ ମହାକୁଡ ପ୍ରମୁଖ ସଦସ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଦେବେନ୍ଦ୍ର ସାହୁ, ପ୍ରଦିପ୍ତା ତ୍ରିପାଠୀ, ମାନସୀ ଗୋଚ୍ଛାୟତ, ପ୍ରତିମା ଡାଙ୍ଗୁଆ, ବିଜୟଲକ୍ଷ୍ମୀ ଡାଙ୍ଗୁଆ, ଜୟନ୍ତୀ ପାଢୀ, କନକଲତା ବାରିକ, ମହେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ମାଝୀ, ସରୋଜକାନ୍ତି ଦାସ ପ୍ରମୁଖ ଶିକ୍ଷକ ଓ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ ପ୍ରମୁଖ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ ।
କାଳିମେଘା ମେଳନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ
Laxmikanta Nath 2020-02-26 20:45:16
ଭଦ୍ରକ, ୨୬/୦୨ : ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ତିହିଡି ବ୍ଲକ ମୁକୁନ୍ଦପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ଐତିହ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ କାଳିମେଘା ମେଳନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁିତ ବୈଠକ ସ୍ଥାନୀୟ ଦଧିବାମନ ମନ୍ଦିର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଆସନ୍ତା ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସ ୯ ତାରିଖ ରାତିରେ ଏହି ମେଳନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୧୦ ତାରିଖ ଅପରାହ୍ନରେ ସରିବ ସେନେଇ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ପ୍ରସ୍ତୁତି ହେବାକୁ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । ବିଶେଷ କରି ଆଇନ୍ ଶୃଙ୍ଖଳା ରକ୍ଷା କରିବା, କ୍ରମିକ ନମ୍ବର ଅନୁଯାଇ ଠାକୁର ମେଳନ ପଡିଆକୁ ପ୍ରବେଶ କରାଯିବ ବୋଲି ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । ଦଧିବାମନ ମନ୍ଦିର ଠାରୁ ମେଳନ ପଡିଆ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାଜସଜ୍ଜା ପାଇଁ କାଳିମେଘା ଗ୍ରାମ କମିଟିକୁ ଦାୟିତ୍ୱ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ମେଳନକୁ ସୁପରିଚାଳନା କରିବା ଲାଗି ସମସ୍ତ ଠାକୁର ସେବକ ତଥା ସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଚିନ୍ତାମଣି ଦାସ, ହିମାଦ୍ରୀ ରାଉତରାୟ, ସୁବାଶ ପଣ୍ଡା, ଶୁଧାଂଶୁ ଶେଖର ନାୟକ, ବସନ୍ତ ପତି, ଅଜୟ ରାଉତ, ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ ମହାନ୍ତି, ଚିନ୍ମୟ ବେହେରା, ଉମାକାନ୍ତ ଦାସ, ନିର୍ମଳ ନାୟକ, କିଶୋର ରାଉତ ପ୍ରମୁଖ ନେଇ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଠାକୁରଙ୍କ ପାଇଁ ୪ ଜଣ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ନିୟୋଜିତ ହୋଇ ପୁଲିସକୁ ସହଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି । ମେଳନ ପୂର୍ବରୁ ବାସୁଦେବପୁର ବିଧାୟକଙ୍କ ହାତଡପାଣ୍ଠିରୁ ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଥିବା ଅର୍ଥ ରାଶିରେ ମେଳନ ପଡିଆର ଆଲୋକି କରଣ ଏବଂ ବତୀମରା ପଦାକୁ ସମତୁଲ କରିବା ଲାଗି ସରପଞ୍ଚ କିର୍ତ୍ତନ ରାଉତ ଅବଗତ କରିଥିଲେ । ମେଳନ କମିଟିର ସମ୍ପାଦକ ଗଣେଶ ପ୍ରସାଦ ନାୟକଙ୍କ ଆବାହକତ୍ୱ ଓ ବାଣୀକଲ୍ୟାଣ ମହାପାତ୍ର ପୌରୋହିତ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଉକ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକରେ ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ଥାନାଧିକାରୀ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ସିଂ, ଦଧିବାମନଜୀୟୁଙ୍କ କର୍ତ୍ତା ସୁରେଶ ମହାପାତ୍ର, ରବିନାରାୟଣ ପଣ୍ଡା, ବାଇଧର ନାୟକ, ସଚ୍ଚିକାନ୍ତ ତ୍ରିପାଠୀ, ରତିକାନ୍ତ ଦାସ, କୈଳାସ ରାଉତ, ଅପୁର୍ବ ଦାସ, ରବିନ୍ଦ୍ର ଦାସ, ଚକ୍ରଧର ଭଞ୍ଜ, ରଙ୍ଗାଧର ତ୍ରିପାଠୀ, ବିଜୟ ବଳ, ଯଦୁନାଥ ରାଉତ ଓ ଅଶୋକ ନାୟକ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।
ସାଧନା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀର କବିତା ଆସର
Laxmikanta Nath 2020-02-26 20:44:41
ଭଦ୍ରକ, ୨୬/୦୨ : ସାଧନା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ପକ୍ଷରୁ କୁଆଁସସ୍ଥିତ ସାଧନା ପୀଠ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ କବିତା ଆସର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ପଣ୍ଡିତ ଦୈତ୍ୟାରି ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ସଭାରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ରାଜ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳର ଉପନେତା ତଥା ଧାମନଗର ବିଧାୟକ ବିଷ୍ଣୁ ଚରଣ ସେଠୀ ଯୋଗଦେଇ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟକୁ ବଳିଷ୍ଠ କରିବା ପାଇଁ କବିତାର ବହୁଳ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଭାଷା ବଂଚିଲେ ଆମେ ବଂଚିବା, ଆମ ଜୀବନର ପରିପୃଷ୍ଠତା ହିଁ ନିର୍ଭର କରିଥାଏ ଆମ ସାହିତ୍ୟ, ଓଡ଼ିଶାରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଓଡ଼ିଆ ଆମ ମାତୃଭାଷାକୁ ପ୍ରାଧାନ ଦେଇ କଲମ ଚାଳନା କରିବା ଉଚିତ୍ । ସାଧନା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ସମସ୍ତଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ଓଡ଼ିଶାର ବାଣୀ ଭଣ୍ଡାରକୁ ସମୃଦ୍ଧି କରିବ, ଏଥିରେ ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଉତ୍କଳ ମାତାର ସନ୍ତାନ ପରି ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାକୁ ସମୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ଶପଥ ନେବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀର ବରିଷ୍ଠ ସଦସ୍ୟ ଇଂ ଅଭୟ ସୂତାର ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ଭାବେ ଯୋଗଦେଇଥିବାବେଳେ କବି ହୃଦାନନ୍ଦ ପାଣିଗ୍ରାହୀ, ଡାକ୍ତର କିରଣ ଗୁଇଁ, କବୟିତ୍ରୀ ଗୀତାରାଣୀ ଆଇଚ, ଅଂଜନ କୁମାର ନାୟକ, ନାରାୟଣ ଚନ୍ଦ୍ର ନାୟକ ପ୍ରମୁଖ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ନିଜ ନିଜର ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିଲେ । ଆଦର୍ଶ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଜାନକୀ ପାଢୀ ଓ ରଶ୍ମିତା ଦାଶ କବିତା ସଂଯୋଜନା କରିଥିବାବେଳେ ଶିକ୍ଷକ ସତ୍ୟସୁନ୍ଦର ପରିଡା ସ୍ୱାଗତ ଭାଷଣ ଦେଇଥିଲେ । ଏହି କବିତା ଆସରରେ ପ୍ରାଧ୍ୟାପିକା ପ୍ରଭାତ ନଳିନୀ ମହାପାତ୍ର ଓ ଗାଳ୍ପିକା ଗୀତାରାଣୀ ଆଇଚଙ୍କୁ ଭାଷା ଭାରତୀ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି କବିତା ଆସରରେ ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ, ହୃଦାନନ୍ଦ ପାଣିଗ୍ରାହୀ, ଇଂ ଅଭୟ ସୂତାର, ପଣ୍ଡିତ ଦୈତ୍ୟାରି ମହାପାତ୍ର, ପ୍ରମୋଦ ରାୟ, ରାମଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ, ସତ୍ୟସୁନ୍ଦର ପରିଡା, ରଶ୍ମିତା ଦାଶ, ବିପ୍ଳବ ହୋତା, ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ଜେନା, ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଦାସ, ଗୀତାରାଣୀ ଆଇଚ, ସତ୍ୟପ୍ରକାଶ ସେଠୀ, ସରିତା ବାରିକ,ଜାନକୀ ପାଢୀ, ବିଜୟୀଲକ୍ଷ୍ମୀ ପଣ୍ଡା, କିରଣ ଚନ୍ଦ୍ର ଗୁଇଁ, ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ମିଶ୍ର, ଗୌରାଙ୍ଗ ଚନ୍ଦ୍ର ବାରିକ, ମୁସ୍ତାକ ଗହ୍ୱର, ପ୍ରଭାତ ନଳିନୀ ମହାପାତ୍ର, ସରୋଜିନୀ ମହାପାତ୍ର, ନିହାର ରଂଜନ କର, ଉର୍ମିଳା ସାହୁ, ପ୍ରଭାତି ରାଉତ, ଦୟାନିଧି ବେହେରା, ଶୁଭ୍ରସ୍ମିତା ରାଉତ, ଡ. ମମତା ସାହୁ, ବିଜୟ କୁମାର ବହଳି, ଗୋକୁଳାନନ୍ଦ ରାଉତ, ବସନ୍ତ କୁମାର ପାତ୍ର, ହରମୋହନ କୁଅଁର ସେକ୍ ଅବଦୁଲ ଦୟାନ, ସୁମିତ୍ରା ପାଣି ପ୍ରମୁଖ ସ୍ୱରଚିତ କବିତା ପାଠ କରିଥିବାବେଳେ ଅଧ୍ୟାପିକା ଡ. ମମତା ସାହୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ ।
ଗୋବିନ୍ଦପୁର ପଞ୍ଚାୟତରେ ରେସନ କାର୍ଡ କେଳେଙ୍କାରୀ ପ୍ରସଙ୍ଗ ରିଟେଲରକୁ ଘଣ୍ଟ ଘୋଡାଉଛି ପ୍ରଶାସନ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨ରେ ଗଣଧାରଣା ଚେତାବନି
Laxmikanta Nath 2020-02-26 20:44:09
ଭଦ୍ରକ, ୨୬/୦୨ : ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ତିହିଡି ବ୍ଲକ ଗୋବିନ୍ଦପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ଏକାମାତ୍ର ଖାଉଟି ରିଟେଲରର ସମସ୍ତ ତ୍ରୁଟି ପ୍ରଶାସନ ଘଣ୍ଟ ଘୋଡାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ମାସ ମାସ ଧରି ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ରେସନ ସାମଗ୍ରୀ ନଦେଇ ଜାଲ ଅଙ୍ଗୁଠି ଛାପ ନେଇ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା, ଓଜନରେ କମ୍ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଏପରିକି କିରୋସିନରେ ପରିମାଣ କମ୍ ଦେବା ସହିତ ସରକାରୀ ଦର ଠାରୁ ଅଧିକ ନେବା ଆଦି ସଂପୃକ୍ତ ରିଟେଲରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ବେଳେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଉନାହିଁ । ବରଂ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ତାରିଖ ପରେ ତାରିଖ କରି ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ବିଳମ୍ବ କରି ଚାଲୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ରିଟେଲରଙ୍କ ଦୋଷ ତ୍ରୁଟି ସମ୍ପର୍କବେ ପ୍ରଶାସନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅବଗତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ହିତାଧିକାରୀମାନେ ପ୍ରଥମେ ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନରୁ ବିଫଳ ହୋଇ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ସେଠାରେ ବିଫଳ ହେବା ପରେ ସମସ୍ତ ଆଶା ଭରଷା ତୁଟାଇ ଶେଷରେ ଆସନ୍ତା ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସ ୨ ତାରିଖ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଗଣଧାରଣା ଓ ଅନଶନ କରାଯିବ ବୋଲି ମଙ୍ଗଳବାର ତିହିଡି ଟାଉନହଲ ଠାରେ ଅୟୋଜିତ ସମ୍ବାଦଦାତା ସମ୍ମୁଳନୀରେ ବିଜେପି ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ପୂର୍ବତନ ସମିତି ସଭ୍ୟ ମାନସ ରଞ୍ଜନ ନାୟକଙ୍କ ପୌରହିତ୍ୟରେ ଦୁର୍ଗାଚରଣ ନାୟକ, ଉମାକାନ୍ତ ଦାସ, ଶ୍ରୀଧର ତରେଇ, ଅନାଦି ବାରିକ ଓ ରାଜକିଶୋର ନାୟକ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଗୋବିନ୍ଦପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧିନ କଉଯୋଡି ଗାଁର ଉପେନ୍ଦ୍ର ମାଝୀଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ସୁଲୋଚନା ମାଝୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ତାଙ୍କୁ କାର୍ଡ ନମ୍ବର ୦୪୦୭୧୧୧୦୮୦୮ ମଧ୍ୟ ମିଳିଛି । ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜନାରେ ମାସିକ ୩୫ କି.ଗ୍ରା ହିସାବରେ ଚାଉଳ ମିଳୁଥିଲା । ମାତ୍ର ଗତ ୨୦୧୮ ଡିସେମ୍ବର ମାସ ଠାରୁ ଅର୍ନ୍ତ୍ୟୋଦୟ କାର୍ଡ କଟି ଯାଇଥିବା କହି ରିଟେଲର ଚାଉଳ ଦେଉ ନାହାଁନ୍ତି । ଅନ୍ୟପଟେ ୨୦୧୮ ମସିହା ଅକ୍ଟୋବର ଓ ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ସୁଲୋଚନାଙ୍କର ଟିପ୍ ଚିହ୍ନ ନେଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଚାଉଳ ଦେଇନଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ଏନେଇ ଗତ ତା ୦୮.୦୯.୧୯ରିଖରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ, ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳ, ଜିଲ୍ଲା ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଠାରେ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ କୌଣସି ତଦନ୍ତ କରାନଯିବାରୁ ତା ୩୦.୦୯.୧୯ରିଖରେ ଜିଲ୍ଲା ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଓ ତା ୧୫.୧୦.୧୯ରିଖରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ସାକ୍ଷାତ କରି ଅଭିଯୋଗ ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ କରିଥିଲେ । ପରେ ଏକ ୩ ଜଣିଆ କମିଟି ମାଧ୍ୟରେ ତଦନ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା । ସେଥିରେ ୨୦୧୯ ମସିହାରେ ଫେବ୍ରୁଆରୀ, ମାର୍ଚ୍ଚ, ଏପ୍ରିଲ, ଜୁଲାଇ ଓ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ଟିପ୍ ଚିହ୍ନ ଜାଲିଆତି କରିଥିବା ଜଣାଯାଇଥିଲା । ଏଥିସହ ଜାନୁଆରୀ, ମଇ, ଜୁନ୍‌, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଓ ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ଚାଉଳ ଉଠା ଯାଇନଥିବା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ ହିତାଧିକାରୀ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇନଥିବାରୁ ପୂନଶ୍ଚ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ତଦନ୍ତ ହୋଇଥିଲା । ମାତ୍ର ଏହା ଉପରେ ଏଯାବତ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇନଥିବାରୁ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା । ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ କୋର୍ଟରେ ଗତ ଜାନୁଆରୀ ମାସରେ ଏକ ମାମଲା ୦୧/୨୦ ରୁଜୁ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏହାର ବିଚାର କରିବା ପାଇଁ ଗତ ତା ୨୪.୦୧.୨୦, ତା ୦୩.୦୨.୨୦ ଓ ୧୭.୦୨.୨୦ରିଖରେ ତାରିଖ ପଡିଥିଲା । ମାତ୍ର ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳ ଏଥିରେ ଅନୁପସ୍ଥିତ ରହୁଥିବା ନେଇ ଏଯାବତ ଶୁଣାଣୀ ହୋଇନଥିବାରୁ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତିବ୍ର ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା କୁହାଯାଇଛି । ତେବେ ସେ ଯାହା ହେଉନା କାହିଁକି ରିଟେଲରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ବଦଳରେ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ମାମଲା ନାଁରେ ବିଳମ୍ବ କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ବୋଲି ଆଜିର ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।
ବାରସରରେ ବିତ୍ତୀୟ ସାକ୍ଷରତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ
Laxmikanta Nath 2020-02-26 20:43:15
ଭଦ୍ରକ, ୨୬/୦୨ : ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ତିହିଡି ବ୍ଲକ ବାରସର ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧିନ ତିଆଡିସାହିସ୍ଥିତ ବାସନ୍ତୀ ପଡିଆରେ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ଧାନ ଫାଉଣ୍ଡେସନର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ବିତ୍ତୀୟ ସାକ୍ଷରତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେବା ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନ କରାଯାଇଛି । ଧାନ ଫାଉଣ୍ଡେସନର ରାଜ୍ୟ ସଂଯୋଜକ ବିରଜା ପ୍ରସାଦ ସିଂଙ୍କ ପୌରୋହିତ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏଜିଏମ ସୁନିଲ କୁମାର ଦାସ ଯୋଗଦେଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେବା ସହି ସାଧାରଣ ଲୋକ ଓ କୃଷକ ଭାଇମାନେ କିପରି ଯୋଡି ହୋଇପାରିବେ, ନିଜର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ କିପରିଭାବେ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ସେନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । ଓଡିଶା ଗ୍ରାମ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ବୃନ୍ଦାବନ ନାୟକ, ଗ୍ରାମ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଆଞ୍ଚଳିକ ପ୍ରବନ୍ଧକ ଅତୁଲ ମହାନ୍ତି ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇ ମଣିଷର ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ବ୍ୟାଙ୍କର ଭୂମିକା ସମ୍ପର୍କରେ ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିଲେ । ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେବାକୁ ଆହୁରି ଅଧିକ ଲୋକାଭିମୁଖି କରିବା ଲାଗି ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଠାରେ ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା । ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ନାୟକ, ଉଷାରାଣୀ ନାୟକ, ସରୋଜ ପଣ୍ଡା ଓ ମନୋହର ଲେଙ୍କା ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ । ମୋନାଲିସା ସାମଲ, ସ୍ମିତାଶ୍ରୀ ଜେନା, ସଂଧ୍ୟାରାଣୀ ସାହୁ ଓ ମଧୁସ୍ମିତା ଦାସ ପ୍ରମୁଖ ପରିଚାଳନାରେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଶତାଧିକ ଗ୍ରାମବାସୀ ଆଲୋଚନାରେ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ।
मोतिहारी में जनगणना के काम शुरू, डीएम बोले- राष्ट्र के विकास में जनगणना है जरूरी
Rupesh Kumar 2020-02-26 20:32:46
मोतिहारी, 26 फरवरी 2020, (आरएनआई )। मोतिहारी शहर के राधाकृष्णन भवन में गुरुवार को जनगणना का शुभारंभ जिलाधिकारी शीर्षत कपिल अशोक ने दीप प्रज्वलित कर किया । जिसमे जिला के वरीय पदाधिकारियों को जनगणना का ट्रेनिंग दिया गया। डीएम ने इस मौके पर अधिकारियों को संबोधित करते हुए कहा कि यह जनगणना स्वतंत्रता के बाद का आठवां जनगणना है 10 साल पर पूरे राष्ट्र में जनगणना किया जाता है यह राष्ट्र के विकास के लिए जनगणना बहुत जरूरी माना जाता है।पूर्वी चंपारण जिला बहुत बड़ा क्षेत्रफल है. इसलिए दो फेज में जनगणना कराया जाएगा पहला फेज 26 फरवरी 2020 से तीन अनुमंडलों ढाका , पकड़ीदयाल,और रक्सौल में शुरू किया जाएगा वही अन्य अनुमंडलों की जनगणना पहले फेज के बाद शुरू किया जाएगा ।15 मई से पूरे जिले में मकानों की सूचीकरण और मकानों की गणना किया जाएगा। जनगणना के कार्य को सुचारू रूप से चलाने के लिए जिला स्तरीय पदाधिकारी एडीएम शशि चौधरी को नियुक्त किया गया। प्रशिक्षण में जिलाधिकारी सहित जिले के अन्य पदाधिकारीगण मौजूद रहे।(रिपोर्ट-रविशंकर मिश्रा)
हर जेनरेशन के लिए प्यार के होते हैं अपने मायने : जोया खान
Rupesh Kumar 2020-02-26 20:10:51
पटना, 26 फरवरी 2020, (आरएनआई )। मशहूर निर्देशक ब्रज भूषण की अपकमिंग भोजपुरी फिल्‍म 'टीनएजर लव स्टोरी' 28 फरवरी को बॉक्स ऑफिस पर दस्तक देने वाली है, उससे पहले फ़िल्म की लीड अभिनेत्री जोया खान ने कहा है कि यह फ़िल्म उनके दिल के करीब है। जोया ने बताया कि टीनएज हर किसी की लाइफ में आता है। यह ऐसा वक्त होता है, जब कोई भी इंसान बचपन से उम्र के उस पड़ाव में आता है, तब उसमें समझ आने लगती है। यही उम्र आकर्षण की दहलीज होती है। उसी की कहानी है। (रिपोर्ट-अनूप नारायण सिंह)
सामाजिक सहभागिता से 14 गरीब युवतियों का सामुहिक विवाह सच्ची समाजसेवा: गरिमा
Rupesh Kumar 2020-02-26 20:09:37
बेतिया, 26 फरवरी 2020, (आरएनआई )। नप सभापति गरिमा सिकारिया ने कहा कि अनेक बुराइयों में दहेज की प्रथा एक सामाजिक कलंक है। मां कालीधाम विवाह सेवा समिति के द्वारा दशकों से दहेजमुक्त सामुहिक विवाह का यह कीर्तिमान जिले के अन्य क्षेत्रों व लोगों के लिये उदाहरण बन गया है। वे बुधवार की रात नगर के कालीबाग़ मंदिर परिसर में सामाजिक सहयोग से आयोजित सामुहिक विवाह समारोह के मौके पर अपना विचार दे रहीं थीं। उन्होंने कहा कि इस साल भी सामाजिक सहभागिता से 14 गरीब युवतियों का सामुहिक विवाह सम्पन्न करना सच्ची समाजसेवा का एक उत्तम उदाहरण है। एक कन्या को समिति द्वारा निर्धारित उपहार सामग्री मुहैया कराने का सौभाग्य मुझे भी मिला है। इसके लिये मैं खुद को बहुत सौभाग्यशाली मान रहीं हूं।मां कालीधाम विवाह सेवा समिति द्वारा आयोजित सामुहिक विवाह समारोह में अपना बहुमूल्य समय देने के लिये उन्होंने पश्चिम चंपारण के माननीय सांसद डॉ संजय जायसवाल के प्रति भी आभार जताया।(रिपोर्ट-घनश्याम)
बैंक लूट कांड सहित शानू हत्याकांड मामले में मुज़फ़्फ़रपुर पुलिस को मिली बड़ी कामयाबी
Rupesh Kumar 2020-02-26 20:05:50
मुज़फ़्फ़रपुर, 26 फरवरी 2020, (आरएनआई )। मुजफ्फरपुर पुलिस ने मीनापुर थाना क्षेत्र में हुए फिनो बैंक डकैती कांड और अहियापुर का चर्चित शानू हत्याकांड का सफलतापूर्वक उद्भेदन किया. पहला मामला मीनापुर थाना क्षेत्र का है, जंहा बीतें दिनों फिनो बैंक में लूटपाट किया गया था, इस मामले में पुलिस को सफलता हाँथ लगी, दरअसल पुलिस ने डकैती की योजना बनाते हैं तीन अपराधियों को हथियार के साथ धर दबोचा, गिरफ्तार अपराधियों से पूछताछ के दौरान फिनो बैंक डकैती सहित कई अन्य अपराधिक घटनाओं में अपनी संलिप्तता स्वीकार की है. पकड़े गए अपराधियों के पास से पुलिस ने हथियार, गोली सहित अन्य सामान बरामद किया है. एसएसपी जयंत कांत ने प्रेसवार्ता कर दी जानकारी.(रिपोर्ट-अभिषेक कुमार)
भाजपा जिलाध्यक्ष व जिला महामंत्री के सम्मान में हुआ कार्यक्रम
Rupesh Kumar 2020-02-26 20:04:01
मुज़फ़्फ़रपुर, 26 फरवरी 2020, (आरएनआई )। भाजपा के जिलाध्यक्ष एवं जिला महामंत्री के सम्मान में सोमवार को एक कार्यक्रम का आयोजन किया गया। यह कार्यक्रम कच्ची पक्की रोड में मुकेश कुमार के स्क्रैप गोदाम में हुआ। इस दौरान जिला अध्यक्ष रंजन कुमार एवं जिला महामंत्री डॉ मनोज कुमार सिंह को माला पहनाकर एवं शॉल से सम्मानित किया गया। इस दौरान जिलाध्यक्ष श्री रंजन ने इस सम्मान के लिए सभी का आभार जताया।उन्होंने कहा कि शहर में स्मार्ट सिटी के कार्य को धरातल पर उतारा जाएगा। यह समय मेरे लिए चुनौतीपूर्ण भी है, क्योंकि सामने विधानसभा चुनाव है। हमारा लक्ष्य है कि सभी 11विधानसभा सीटों को जीते। महामंत्री डॉ मनोज कुमार ने कहा कि सभी 49 वार्डों में जाकर युवाओं को जोड़ा जाएगा। शहर की प्रगति के लिए कार्य किया जाएगा। मौके पर एसएन शर्मा, चितरंजन सिंह, राघवेंद्र,पंकज, शम्भू, धर्मेंद्र, आनंद, दीपक, मनीष कुमार आदि मौजूद रहे।(रिपोर्ट-अभिषेक कुमार)
দুটি লরির মুখোমুখি সংঘর্ষে মৃত্যু হল এক খালাসির। আহত চালক।
Root News of India 2020-02-26 18:29:29
মালদা, 26 ফেব্রুয়ারি 2020: দুটি লরির মুখোমুখি সংঘর্ষে মৃত্যু হল এক খালাসির। আহত চালক। বুধবার সকালে এই মর্মান্তিক দুর্ঘটনাটি ঘটে মালদার মানিকচক থানার মথুরাপুর বাস ষ্ট্যান্ডে।
पंचायतीराज व्‍यवस्‍था में सचिव एवं ग्राम रोजगार सहाय‍क की महत्‍वपूर्ण भूमिका
Vivek Gupta 2020-02-26 14:45:10
खिरकिया, 26 फरवरी 2020, (आरएनआई )। सभी ग्राम पंचायतों के सचिव एवं ग्राम रोजगार सहायकों को अपनी ग्राम पंचायतों की मूलभुत जानकारियों के साथ्-साथ प्रतिदिन किए गये कार्यो का ब्‍यौरा दैनिक डायरी में प्रतिदिन लिखना चाहिए त्रि-स्‍तरीय पंचायतीराज व्‍यवस्‍था में सचिव एवं ग्राम रोजगार सहाय‍क की महत्‍वपूर्ण भूमिका होती है। उन्‍हें अपने कर्तव्‍यों और दायित्‍वों का निर्वहन सही तरीके से करना चाहिए। ‘’ उपरोक्‍त उद्गार होशंगाबाद संभाग के संयुक्‍त आयुक्‍त जी.एस. दोहर द्वारा जनपद पंचायत के सभा कक्ष में आयोजित पंचायत सचिवों एवं ग्राम रोजगार सहायकों की संयुक्‍त बैठक में व्‍यक्‍त किए। श्री दोहर ने कहां कि प्राय: देखा गया है की पंचायतों में प्रतिदिन केशबुक एवं लेजर का संधारण नहीं किया जाता जिससे आय व्‍यय और विभिन्‍न मदों की राशियों का विवरण नहीं मिल पाता है। अत: सभी सचिव कैश बुक एवं लेजर बुक का संधारण अनिवार्यत: करें। उन्‍होने कहा की पंचायतों का कार्यकाल समाप्ति की और है। अत: पंचायतों में अग्रिम दी गई राशियों एवं सामग्री अपने अधिपत्‍य में लेकर समायोजन की कार्यवाही सुनिश्चित करें ताकि नवनिर्वाचित पंचायत पदाधिकारियों को समय पर प्रभार मिल सकें।
10 లక్షలకు సూపరి ఇచ్చే 9 వియక్తుల పై కేసు 7 గురు అరెస్టు
Mohamad Abdul Musaveer 2020-02-26 13:40:01
10 లక్షలకు సూపరి ఇచ్చే 9 వియక్తుల పై కేసు 7 గురు అరెస్టు
बालाजी मंदिर में साधु बाबा की धारदार हथियार से की हत्या
Pranjal Gupta 2020-02-25 19:29:05
पीलीभीत, 25 फरवरी 2020, (आरएनआई )। यूपी के पीलीभीत जिले में सुबह तड़के साधु बाबा की हत्या से इलाके में सनसनी फैल गई। घटना उस वक्त की है जब हर रोज की तरफ साधु अपने इष्ट देव हनुमान मंदिर की पूजा अर्चना कर रहा था उसी बीच दबंगों ने मंदिर के अंदर घुसकर धारदार हथियार से साधु बाबा की गला रेत कर उसे डंडे से मारपीट कर उसे मौत के घाट उतार दिया। वहीं घटना की सूचना पर मौके पहुचे एएसपी सहित पुलिस बल डॉग स्क्वायड की टीम व फिंगरप्रिंट एक्सपर्ट टीम ने मामले की जांच पड़ताल शुरू कर शव को कब्जे में लेकर पोस्टमार्टम के लिए भेज दिया है। बताया जा रहा है कि साधु बीते कुछ महीनों पहले से मंदिर में रहकर पूजा अर्चना करता था। जिसको लेकर पहले से मौजूद मंदिर के पुजारी ने घटना को अंजाम दिया है वहीं पुजारी परिवार सहित मौके से फरार है। जिसकी पुलिस तलाश कर रही है। बही जमीन पर खून से लथपथ पड़ा साधु बाबा का शव मौके पर मौजूद पुलिस व डॉग स्क्वायड तस्वीरें थाना बीसलपुर क्षेत्र के बाला जी महाराज के मंदिर की हैं। घटना सुबह करीब 05 बजे की है जब हर रोज की तरह मंदिर में साधु पूजा करने गया हुआ था। उसी बीच मंदिर में घुसकर दबंगों ने साधु को धारदार हथियार से हमला कर उसे मौत के घाट उतार दिया। वहीं मंदिर में आये श्रद्धालुओं ने खून से लथपथ पुजारी का शव जमीन पर पड़ा देख घटना की सूचना पुलिस को दी। मौके पर एएसपी रोहित मिश्र, सीओ बीसलपुर धर्मसिंह मार्छल सहित फिंगरप्रिंट एक्सपर्ट टीम व डॉग स्क्वायड मामले की जांच में जुट गई है। वहीं पुलिस द्वारा स्थानीय लोगो से पूछताछ की जा रही है। बताया जा रहा है कि मृतक साधु विष्णु सरन ब्रह्मचारी राजस्थान अजमेर का निवासी है। जो बालाजी मंदिर ट्रस्ट के संचालक की अनुमति से बीते कई महीनों से थाना बीसलपुर क्षेत्र के बालाजी मंदिर में रहकर पूजा अर्चना करता था। जिसकी आज सुबह धारदार हथियार से हत्या कर दी गई। वहीं दूसरा पुजारी अपने परिवार के साथ मौके से फरार है जिसकी पुलिस तलाश कर रही है। कयास ये लगाया जा रहा है कि मंदिर की मठाधीशी के चलते दूसरे पुजारी ने ही हत्या की घटना को अंजाम दिया है। फिलहाल पुलिस मामले की जांच पड़ताल कर जल्द घटना के खुलासे की बात कर रही है।
मुख्य चिकित्सा अधिकारी डॉ शेर सिंह ने सामुदायिक स्वास्थ्य केंद्र बलदेव का निरीक्षण किया
Mohan Prasad 2020-02-25 16:51:59
मथुरा, 25 फरवरी 2020, (आरएनआई )। आज मुख्य चिकित्सा अधिकारी, डॉ शेर सिंह द्वारा सामुदायिक स्वास्थ्य केंद्र बलदेव का निरीक्षण किया स्वास्थ्य केंद्र निरीक्षण में उनके द्वारा बीपीएम यूनिट. ओपीडी एक्स-रे यूनिट . पैथोलॉजी. अस्पताल की सफाई आदि के उपरांत स्वास्थ्य केंद्र पर लग रहे मानसिक स्वास्थ्य जन जागरूकता मेले में लगी हुई स्टालों पर जाकर व्यवस्थाओं को परखते हुए पाया कि वहां तैनात चिकित्सकों द्वारा 83 मरीजों का उपचार किया जा चुका था मुख्य चिकित्सा अधिकारी द्वारा सरकार द्वारा चलाई जा रही स्वास्थ्य से संबंधित सभी जानकारियां मरीजों को देते हुए अधिक से अधिक लाभ लेने अपील की जिससे सभी का शरीर स्वस्थ एवं चुस्त-दुरुस्त रहे। निरीक्षण के समय जो भी कमियां पाई गई उन्हें सुधारने के चिकित्सा अधीक्षक डॉ बीएस सिसोदिया को कड़े निर्देश दिए। मुख्य चिकित्सा अधिकारी मथुरा के साथ अपर मुख्य चिकित्सा अधिकारी डॉ दिलीप कुमार चिकित्सा अधीक्षक डॉ बीएस सिसोदिया चिकित्सा अधिकारी डॉक्टर प्रमोद भार्गव अधिकारी डॉक्टर सोनल शर्मा. डॉ, नीतू सिंह. डॉ शिवांगी दीक्षित. फार्मासिस्ट श्री जय किशन के साथ अन्य स्टाफ मौजूद था।
जिलाधिकारी अनुज कुमार झा ने बोर्ड परीक्षा केन्द्रों का किया आकस्मिक निरीक्षण
Kumar Mukesh 2020-02-25 16:29:58
अयोध्या, 25 फरवरी 2020, (आरएनआई )। जिलाधिकारी श्री अनुज कुमार झा ने जनपद में संचालित बोर्ड परीक्षा को नकलविहीन, सुचितापूर्ण, पारदर्शी, सकुशल एवं शान्तिपूर्ण ढंग से सम्पन्न कराने के उद्देश्य से आज राजकीय बालिका इण्टर कालेज तथा एम0पी0एल0एल0 आदर्श इण्टर कालेज, धारा रोड, अयोध्या का औचक निरीक्षण किया।
प्रथम अप्रवासी बिहारियों का महासम्मेलन 29 फरवरी को होने जा रहा है पटना के बापू सभागार में
Rupesh Kumar 2020-02-25 15:21:26
पटना, 25 फरवरी 2020, (आरएनआई )। प्रथम अप्रवासी बिहारियों का महासम्मेलन 29 फरवरी को पटना के बापू सभागार में होने जा रहा है भाजपा बिहार प्रदेश एन आर आई सेल के अध्यक्ष अनिल दत्त सिंह के नेतृत्व में यह ऐतिहासिक सम्मेलन होने जा रहा है.

Top Stories

Home | Privacy Policy | Terms & Condition | Why RNI?
Positive SSL